Start

Simskola för barn


Vi har grundkurser och fortsättningskurser för barn som vill lära sig antingen crawl eller bröstsim.

Från 4 år och uppåt.

 

 

Crawlkurs för vuxna


Vi erbjuder crawlkurser för vuxna på Hagabadet som dessutom går att

betala med friskvårdsbidrag.

 

 

Kurs för barn med NPF-diagnos


Vi har stor erfarenhet av att anpassa kursupplägget utifrån olika barns behov i samtliga kurser. Vår kurs Sjöhästen är även speciellt anpassad för barn med NPF.            

Teknik eller tävlingsgrupp


Vi har teknikgrupper för barn i alla åldrar samt ett samarbete med Delfinens Simsällskap där barn som vill tävla kan vara medlemmar och träna.

 

 

Mermaid-kurs


Vi har mermaid-kurser för den som vill lära sig att simma som en sjöjungfru. Bra styrketräning för både barn och vuxna.

 

 

Privatlektioner


Vi har privatlektioner för både barn och vuxna som vill ha personlig träning där ni får ett skräddarsytt upplägg utifrån era mål.

 

 

Babysim och minisim

 

Vi har babysim från 3 månader.

Har ni inte simmar tidigare och är över 1 år kan ni gå minisim hos oss till och med att barnet är 4 år.

Grundkurs för vuxna


 Vi erbjuder grundkurser för vuxna som är rädda för vatten eller inte kan simma, dessa går att betala med friskvårdsbidrag.       

Teckenspråkig simskola

 

 Vi har babysim, minisim och simskola för barn och vuxna på teckenspråk.

Direktkommunikation, delaktighet och gemenskap är våra ledarord.      

andreas hylthen Fotograf_delfinen-0867
andreas hylthen Fotograf_delfinen-0704
_FAH8998
andreas hylthen Fotograf_delfinen-0936
andreas hylthen Fotograf_delfinen-0801
_FAH9078
_FAH9128
66943513_387855968399128_5783732973748617216_n
_FAH9052
_FAH9148
_FAH9107
andreas hylthen Fotograf_delfinen-0959
andreas hylthen Fotograf_delfinen-0777
andreas hylthen Fotograf_delfinen-0790


Mars 2023

Kurssläpp 4/2 18.00


Örebro

Tider för 

mars 2023

Kursstart Brickebacken


Måndagar 

Kursstart 13/3


17.00-17.30 Sköldpaddan/Valen - 

17.00-17.30 Bläckfisken/Pingvinen - Emma

17.30-18.00 Sjölejonet - 

17.30-18.00 Delfinen - Emma

18.00-18.30 Krokodilen - 

18.00-18.30 Teknikhajen - Emma 



Kursstart Eyrabadet:


Tisdagar

Kursstart 14/3


Lilla bassängen 

17.00-17.30 Fisken - Tess

17.00-17.30 Guldfisken - Linnea

17.30-18.00 Bläckfisken - Linnea

17.30-18.00 Blåsfisken - Tess

18.00-18.30 Sjölejonet - Linnea

18.00-18.30 Sköldpaddan - Tess

18.30-19.00 Fisken - Linnea

18.30-19.00 Flodhästen - Tess


Stora bassängen Delfinens Simsällskap:

17.00-18.00 Avancerade tävlingsgruppen - Olivia

Kursstart Hagabadet

 

Torsdagar

Kursstart 16/3


16.15-16.45 Guldfisken - Emma

16.30-17.00 Sköldpaddan - Jesper

16.30-17.00 Fisken - Elida

16.45-17.15 Bläckfisken - Emma

17.00-17.30 Krokodilen - Jesper

17.00-17.30 Maneten - Elida 

17.15-17.45 Pingvinen - Emma

17.30-18.15 Delfinens tävlingsgrupp grundläggande - Jesper

17.30-18.00 Bläckfisken/Pingvinen - Elida

17.45-18.15 Teknikhajen - Emma

18.00-18.30 Flodhästen - Elida

18.15-19.00 Delfinens Tävlingsgrupp avancerad - Jesper

18.15-18.45 Sköldpaddan/Valen - Emma 

18.30-19.00 Sjölejonet - Elida

 

Söndagar

Kursstart 19/3

 

14.30-15.00 Teknikhajen - Jesper

14.30-15.00 Sjölejonet - Tess

15.00-15.30 Flodhästen fortsättning - Jesper

15.00-15.30 Sjöhästen - Tess

15.30-16.00 Delfinen/Krokodilen - Jesper

15.30-16.00 Sjöstjärnan - Tess

16.00-16.30 Grundkurs vuxna - Jesper

16.00-16.30 Flodhästen nybörjare - Tess

16.30-17.00 Sköldpaddan/Valen - Tess

16.30-17.15 Crawlkurs för vuxna - Jesper 



Kursstart USÖ Örebro 


Söndagar

Kursstart 19/3


9.00-9.30 Sjölejonet - Lovisa

9.30-10.00 Bläckfisken - Lovisa

10.00-10.30 Bläckfisken - Lovisa

10.30-11.00 Sjölejonet - Lovisa

11.00-11.30 Maneten - Lovisa

11.30-12.00 Valen - Emma

12.00-12.30 Teknikhajen

12.30-13.00 Delfinen/Krokodilen - Emma

13.00-13.30 Delfinens tävlingsgrupp avancerad nivå – Emma

13.30-14.00 Delfinens tävlingsgrupp grundläggande nivå - Emma

14.00-14.30 Delfinen - Emma

14.30-15.00 Sköldpaddan - Emma

15.00-15.30 Pingvinen - Emma

15.30-16.00 

16.00-16.30 Fisken - Linnea 

16.30-17.00 Guldfisken - Linnea

17.00-17.30 Blåsfisken - Linnea

17.30-18.00 Flodhästen  - Linnea


Västerås

Tider för 

mars 2023

Kursstart Västmanlands sjukhus-bassäng

 

Onsdagar

Kursstart 22/3


15.30-16.00 Blåsfisken - Emma

15.30-16.00 Guldfisken - Elida

16.00-16.30 Bläckfisken - Emma

16.00-16.30 Maneten - Elida

16.30-17.00 Pingvinen/Sköldpaddan - Emma

16.30-17.00 Fisken - Elida

17.00-17.30 Delfinen/Teknikhajen - Emma

17.00-17.30 Valen/Delfinen - Elida


Kursstart Västmanlands sjukhus-bassäng


Lördagar

Kursstart 25/3


9.00-9.30 Fisken - Elida

9.30-10.00 Guldfisken - Elida

10.00-10.30 Bläckfisken - Elida

10.30-11.00 Valen - Elida

11.00-11.30 Sjölejonet - Elida

11.30-12.00 Flodhästen - Elida

12.00-12.30 Krokodilen - Elida 


Januari 2023


Örebro

Tider för 

januari 2023


Kursstart Brickebacken


Måndagar 

Kursstart 9/1


17.00-17.30 Sköldpaddan/Valen - Elvira

17.00-17.30 Bläckfisken/Pingvinen - Emma

17.30-18.00 Sjölejonet - Elvira

17.30-18.00 Delfinen - Emma

18.00-18.30 Krokodilen - Elvira

18.00-18.30 Teknikhajen - Emma 



Kursstart Eyrabadet:


Tisdagar

Kursstart 10/1


Lilla bassängen 

17.00-17.30 Bläckfisken/Pingvinen - Linnea

17.00-17.30 Fisken - Tess

17.30-18.00 Blåsfisken - Linnea

17.30-18.00 Guldfisken - Tess

18.00-18.30 Flodhästen - Linnea

18.00-18.30 Sköldpaddan - Tess

18.30-19.00 Fisken - Linnea

18.30-19.00 Sjölejonet - Tess


Stora bassängen Delfinens Simsällskap:

17.00-18.00 Avancerade tävlingsgruppen - Olivia

Kursstart Hagabadet

 

Torsdagar

Kursstart 12/1

 

16.15-16.45 Fisken - Emma

16.30-17.00 Sjölejonet/Sköldpaddan - Jesper

16.45-17.15 Bläckfisken - Emma

17.00-17.30 Flodhästen/Krokodilen - Jesper

17.15-17.45 Pingvinen - Emma

17.30-18.15 Delfinens tävlingsgrupp avancerad - Jesper

17.45-18.15 Teknikhajen - Emma

18.15-19.00 Delfinens Tävlingsgrupp grundläggande - Jesper

18.15-18.45 Sköldpaddan/Valen - Emma 

 

Söndagar

Kursstart 15/1

 

14.30-15.00 Krokodilen/Teknikhajen - Jesper

14.30-15.00 Sjölejonet - Tess

15.00-15.30 Sjöstjärnan/Flodhästen - Jesper

15.00-15.30 Sjöhästen - Tess

15.30-16.00 Valen/Delfinen - Jesper

15.30-16.00 Sjölejonet/Sköldpaddan - Tess

16.00-16.30 Grundkurs vuxna - Tess


Söndagar

Kursstart 29/1

16.00-16.45 Flodhästen - Jesper



Kursstart USÖ Örebro 


Söndagar

Kursstart 15/1


9.00-9.30 Sjölejonet - Lovisa

9.30-10.00 Bläckfisken - Lovisa

10.00-10.30 Blåsfisken - Lovisa

10.30-11.00 Sjölejonet - Lovisa

11.00-11.30 Maneten - Lovisa

11.30-12.00 Valen/Delfinen - Emma

12.00-12.30 Teknikhajen

12.30-13.00 Delfinen/Krokodilen - Emma

13.00-13.30 Delfinens tävlingsgrupp avancerad nivå – Emma

13.30-14.00 Delfinens tävlingsgrupp grundläggande nivå - Emma

14.00-14.30 Valen/Delfinen - Emma

14.30-15.00 Sköldpaddan - Emma

15.00-15.30 Bläckfisken/Pingvinen - Emma

15.30-16.00 

16.00-16.30 Fisken - Linnea 

16.30-17.00 Guldfisken/Blåsfisken - Linnea

17.00-17.30 Flodhästen nybörjare - Linnea

17.30-18.00 Flodhästen fortsättning - Linnea


Västerås

Tider för

januari 2023

Kursstart Västmanlands sjukhus-bassäng

 

Onsdagar

Kursstart 11/1


15.30-16.00 Guldfisken - Emma

15.30-16.00 Fisken - Elida

16.00-16.30 Blåsfisken - Emma

16.00-16.30 Guldfisken/Maneten - Elida

16.30-17.00 Pingvinen - Emma

16.30-17.00 Sjölejonet/Sköldpaddan - Elida

17.00-17.30 Delfinen/Teknikhajen - Emma

17.00-17.30 Valen/Delfinen - Elida


Kursstart Västmanlands sjukhus-bassäng


Lördagar

Kursstart 14/1


9.30-10.00 Fisken - Elida

10.00-10.30 Bläckfisken/Maneten - Elida

10.30-11.00 Sköldpaddan/Valen - Elida

11.00-11.30 Sjölejonet - Elida

11.30-12.00 Sjöstjärnan/Flodhästen - Elida