Privatlektion?


Vi har privatlektioner för både barn och vuxna som vill ha personlig träning där ni får ett skräddarsytt upplägg utifrån era mål.

 

 

Mermaid-kurs?


Vi har mermaid-kurser för den som vill lära sig att simma som en sjöjungfru. Bra styrketräning för både barn och vuxna.

 

 

Teckenspråkig simskola?

 

 Vi har babysim, minisim och simskola för barn och vuxna på teckenspråk.

Direktkommunikation, delaktighet och gemenskap är våra ledarord.      

Babysim och minisim?

 

Vi har babysim från 3 månader.

Har ni inte simmar tidigare och är över 1 år kan ni gå minisim hos oss till och med att barnet är 4 år.

Simskola för barn?


Vi har grundkurser och fortsättningskurser för barn som vill lära sig antingen crawl eller bröstsim.

Från 4 år och uppåt.

 

 

Grundkurs för vuxna?


 Vi erbjuder grundkurser för vuxna som är rädda för vatten eller inte kan simma, dessa går att betala med friskvårdsbidrag.       

Teknik eller tävlingsgrupp?


Vi har teknikgrupper för barn i alla åldrar samt ett simsällskap där barn som vill tävla kan vara medlemmar eller träna en extra gång i veckan.

 

 

Crawlkurs för vuxna?


Vi erbjuder crawlkurser för vuxna på Hagabadet som dessutom går att

betala med friskvårdsbidrag.

 

 

Kurs för barn med NPF-diagnos?


Vi har stor erfarenhet av att anpassa kursupplägget utifrån olika barns behov i samtliga kurser. Vi har även en specifik kurs för barn med NPF/koncentrationssvårigheter.            

_FAH8998
_FAH9078
_FAH9128
66618317_370240167016915_7806998208973897728_n
66943513_387855968399128_5783732973748617216_n
4CCCBDB6-F7B4-43BB-B142-C112CFB2F18C
BC7A5A88-EDB2-4812-83B4-1C895EE51332 1
IMG_0875
70400749_101491691243849_3001224598420193280_o
119217298_3408680009249335_886640487455506115_n
_FAH9052
_FAH9148
_FAH9107


Delfinens Simsällskaps Sommarsimskola 2022 på Eyrabadet

V.25-26



Örebro

Tider för 

april 2022

Kursstart Eyrabadet 


Tisdagar 19/4

9 gånger


17.30-18.00 Flodhästen - Julia


Kursstart Hagabadet:


Söndagar

Kursstart 24/4

8 gånger


14.15-14.45 Krokodilen – Frida

14.45-15.15 Sjölejonet - Jesper

15.15-15.45 Flodhästen - Jesper

15.45-16.30 Crawkurs - Jesper 


Kursstart USÖ


Söndagar

Kursstart 24/4

8-9 gånger


8.30-9.00 Fisken - Lovisa

9.00-9.30 Bläckfisken - Lovisa


Kursstart Brickebacken


Måndagar 

Kursstart 25/4

8 gånger 


17.00-17.30 Sjölejonet/Sköldpaddan - Elvira


18.00-18.30 Teknikhajen- Emma



Kursstart Brickebacken:


Måndagar 

Kursstart 4/4

 

17.00-17.30 Bläckfisken/Pingvinen- Emma

17.00-17.30 Sjölejonet/Sköldpaddan - Elvira

17.30-18.00 Sköldpaddan/Valen - Elvira

17.30-18.00 Delfinen/Krokodilen - Emma

18.00-18.30 Teknikhajen- Emma

18.00-18.30 Flodhästen - Elvira

18.30-19.00 Grundkurs vuxna fortsättning - Emma

18.30-19.00 Grundkurs vuxna - Elvira

Kursstart Eyrabadet:


Tisdagar

Kursstart 5/4


Lilla bassängen 

16.30-17.00 Fisken - Carin

16.30-17.00 Sjölejonet/Sköldpaddan - Nora

17.00-17.30 Guldfisken - Carin

17.00-17.30 Sköldpaddan - Julia

17.30-18.00 Bläckfisken - Carin

17.30-18.00 Flodhästen - Julia

18.00-18.30 Bläckfisken/Pingvinen - Carin

18.00-18.30 Sjölejonet - Julia

18.30-19.00 Privatlektioner - Julia

18.30-19.00 Fisken - Carin


Stora bassängen:

17.30-18.00 Avancerade tävlingsgruppen - Nora

Kursstart Hagabadet

 

Torsdagar

Kursstart 7/4

 

16.15-16.45 Fisken - Emma

16.30-17.00 Sjölejonet - Jesper

16.45-17.15 Bläckfisken - Emma

17.00-17.30 Valen/Delfinen - Jesper

17.15-17.45 Pingvinen fortsättning - Emma

17.30-18.00 Delfinens tävlingsgrupp avancerad - Jesper

17.30-18.00 Bläckfisken/Pingvinen - Frida

17.45-18.15 Teknikhajen - Emma

18.00-18.30 Delfinens Tävlingsgrupp grundläggande - Jesper

18.00-18.30 TSP fortsättning- Frida

18.15-18.45 Sköldpaddan - Emma 

18.30-19.00 Guldfisken - Frida

18.30-19.00 Flodhästen - Jesper 

 

Söndagar

Kursstart 3/4

 

14.15-14-45 Sjölejonet/Sköldpaddan - Jesper 

14.45-15.15 Sjöhästen - Frida

15.15-15.45 Sköldpaddan/Valen - Frida

15.45-16.15 Sjölejonet - Frida 

16.30-17.00 Flodhästen - Jesper

16.15-17.00 Privatlektioner - Frida


Kursstart USÖ Örebro 


Lördagar 

Kursstart 2/4


15.00-15.30 Sjölejonet - Amanda

15.30-16.00 Sköldpaddan - Amanda

16.00-16.30 Bläckfisken/Sjölejonet - Amanda

16.30-17.00 Guldfisken/Bläckfisken - Amanda

17.00-17.30 Fisken - Amanda



Söndagar

Kursstart 3/4


8.30-9.00 Fisken - Lovisa

9.00-9.30 Bläckfisken - Lovisa

9.30-10.00 Guldfisken - Lovisa

10.00-10.30 Bläckfisken - Lovisa

10.30-11.00 Fisken - Lovisa

11.00-11.30 

11.30-12.00 Valen/Delfinen - Emma

12.00-12.30 Delfinens tävlingsgrupp avancerad nivå – Emma 

12.30-13.00 Delfinens tävlingsgrupp grundläggande nivå - Emma

13.00-13.30 Valen - Emma 

13.30-14.00 Sköldpaddan - Emma

14.00-14.30 Delfinen - Emma

14.30-15.00 Pingvinen - Emma

15.00-15.30 Bläckfisken - Emma

15.30-16.00 Teknikhajen - Emma

16.00-16.30 Valen/Delfinen - Emma

16.30-17.00 Pingvinen -  Julia 

17.00-17.30 Flodhästen nybörjare - Julia

17.30-18.00 Sjöhästen - Julia

18.00-18.30 Krokodilen nybörjare - Julia

18.30-19.00 Flodhästen fortsättning - Julia

19.00-19.30 Krokodilen fortsättning - Julia 

Örebro

Tider för 

januari 2022

Västerås

Tider för

april 2022

Kursstart Västmanlands sjukhus-bassäng:

 

Söndagar

Kursstart 3/4


9.30-10.00 Fisken - Amanda 

10.00-10.30 Pingvinen - Amanda

10.30-11.00 Flodhästen - Amanda

11.00-11.30 Guldfisken - Amanda

11.30-12.00 Sköldpaddan/Valen - Amanda


12.30-13.00 Bläckfisken - Amanda

13.00-13.30 Sjölejonet fortsättning - Amanda

13.30-14.00 Delfinen - Amanda

14.00-14.30 Krokodilen/Teknikhajen - Amanda

14.30-15.00 Sköldpaddan/Valen - Amanda

15.00-15.30 Sjölejonet- Amanda 

15.30-16.00 Bläckfisken/Pingvinen - Amanda